Social Icons

twitterfacebookgoogle pluslinkedinrss feedemail

10/05/2014

Borscs sajtos házi ropival

Nagy rajongója vagyok a leveseknek, a tartalmas ragulevesekért pedig kifejezetten bolondulok. Pedig hát meg kell dolgozni a finom falatokért, amint ezt ez az ukrán eredetű csoda is bizonyítja. Talán sokaknak túlzásnak tűnhet a borscs elkészítésének furfangos útvesztőjét végigjárni, de én egy percét sem sajnálom a ráfordított időmnek. Október elején már igencsak nyakunkon van az ősz, ami olykor szürke és magányos, máskor harsány és színpompás. Ez a leves az esős, borús napokat is vibráló élettel tölti meg, talán egy rövid ideig nem sírjuk vissza a távolodó nyarat!


Hozzávalók:

50 dkg marha oldalas (csonttal)
80 dkg cékla (2 nagy fej)
1 sárgarépa
1 fehérrépa
fél fej zeller a zöldjével
1 nagyobb burgonya
fél közepes fej lila káposzta
2 paradicsom
1 vöröshagyma
1 lilahagyma
25 dkg bacon szalonna
2-3 evőkanál olívaolaj
2 gerezd fokhagyma
1 fél citrom leve
1 evőkanál méz
1 kis csokor petrezselyem
1 kis csokor kapor
3-4 babérlevél
tört feketebors


1 csomag leveles tészta
10-20 dkg trappista sajt

A hosszadalmas munka előző nap délután a csontos marhahús alaplévé történő feldolgozásával vette kezdetét. Egy tűzálló tálba helyeztem az oldalast, és 190 fokra melegített sütőben 45-50 perc alatt elősütöttem. A húst ezután egy nagy fazékba tettem és 3 liter víz hozzáadásával kis lángon 3 óra alatt puhára főztem. A hús lesült pörzsanyagait a tűzálló tál aljáról egy deci vízzel összeforraltam, felvakargattam a tál aljáról és az alaplébe öntöttem.
Nem adtam sem sót, sem egyéb adalékot az alapléhez, a kevés zavaros habot a tetejéről lekanalaztam. A húsalaplé készítése alatt a két fej céklámat megmostam és alufóliába csomagoltam és 170 fokon 1 óra alatt félpuhára pároltam a sütőben. Az alaplevet és a céklát eltettem másnapra, amikor is reggel zöldségszeleteléssel folytatódott a munka. (Természetesen nem szükséges a munkafolyamatot két napra elosztani, elég csak időben elkezdeni...) A céklát újságpapírra helyezett frissentartó fóliarétegen szeleteltem fel, hogy ne színezze meg a vágódeszkámat.



A borscshoz a répákat, zellert, céklát keskeny kis hasábokra (zsülienre) vágják, a burgonyát kockákra szeletelik. Én a burgonyát és paradicsomot kis, kb. 1*1 cm-es kockákra, a lila káposztát kisebb négyzet alakú lapokra daraboltam fel. A bacon szalonnát alapból felkockázva vásároltam. Két kisebb lábosba elfeleztem a bacont és zsírjára sütöttem. Az egyik lábosba beletettem a céklát és meglocsoltam a fél citrom levével illetve a kanál mézzel. A citrom konzerválja a cékla szép élénk színét, szükség szerint helyettesíthető ecettel is. Jól összeforgattam a baconnel, és puhára pároltam. A másik lábosba a kétféle felaprított hagymát szórtam bele, üvegesre pároltam és kevés olívaolajjal együtt hozzáadtam a répákat és a zellert, hogy puhára párolódjanak.




Amikor összeértek az ízek, a répákhoz adtam a paradicsomot és tíz percig még együtt főztem őket. Az alaplevet felforraltam, a húst kisebb falatkákra szedtem.



A forró alapléhez hozzáadtam a babérlevelet és a burgonyát, megsóztam, borsoztam és tíz percet követően rádobtam a répás zöldségkeveréket. Sajnos a sorrendet véletlenül elnéztem, mivel a burgonya után a káposzta, majd a cékla következik, de érzésem szerint nem vétettem túl nagyot, a zöldségek állaga így is kellemesen "roppanósra" sikerült. A répákkal együtt ezért a káposzta is a levesbe került.


Öt perccel később a cékla is csobbanhatott a levesbe. Én ezután adtam vissza a levesnek a húskockákat is.


Míg a leves színes rakományaival gazdagodott, kinyújtottam a leveles tésztát vékony téglalappá, és 0,5-1 cm-es csíkokra vágtam fel. A csíkokat megsodortam és sütőpapírral kibélelt tepsire fektettem, majd reszelt sajttal szórtam meg őket és sóőrlő malomból sószemcséket törtem rájuk. 190 fokos sütőben sápadt ropikká sütöttem őket, hogy ki ne száradjanak.


A céklát a friss fűszerek követték - a felaprított zeller zöldje, a kapor és a petrezselyem. Az utolsó percekben került a levesbe a vékonyan felkarikázott fokhagyma. És elkészült végre... rövid pihentetést követően tálalásra készen állt a borscs.


... és kívántam hozzá egy kanál friss tejfölt, hogy lágyan körülölelje, becézgesse az ízeket és színeket...


9/09/2014

Bazsalikomos csavart rúd

Ezek a kedvesen tekeredő rudacskák Csonka Ilona receptjét dicsérik. A Vidék Íze 2012. szeptemberi számát lapozgatva estem szerelembe ezekkel a kacér sörkorcsolyákkal, s mivel a recept egy éjszakás pihentetést ír elő a meggyúrt tésztának, én egy hétig halasztgattam az elkészítését, mert este valahogy mindig kiment a fejemből, hogy begyúrjam a hozzávalókat. Aztán elegem is lett magamból, és vasárnap délelőtt belevágtam. A recepten néhány változtatást szükség szerűen még végrehajtottam, de lényegét tekintve azt kaptam, amit vártam. Délutánra kisültek az első rudak és én elégedetten ropogtattam az egyik, még melegen illatozó csavaros finomságot... kis bűntudattal fűszerezve a fogyókúrám miatt.





Hozzávalók:

75 dkg finomliszt
3 dkg élesztő
0,5 dl tej
1 teáskanál cukor
1 csapott evőkanál só
17,5 dkg tejföl
20 dkg vaj
20 dkg mascarpone (krémsajt)
2 tojás (ebből egy a kenéshez)

szezámmag a szóráshoz
rétesliszt a nyújtáshoz

Bazsalikomos töltelékhez:

1 csokor bazsalikom
2 evőkanál mandulalapka
3 gerezd fokhagyma
3 evőkanál olívaolaj
1 kiskanál só
1-2 evőkanál reszelt parmezán

A lisztet tálba mértem, a közepébe mélyedést készítettem, ide öntöttem a langyos tejet, belemorzsoltam ez élesztőt, és hozzáadtam a cukrot. 20 perc alatt fel is futott az élesztő, ekkor a vajat, mascarponét, tejfölt, tojást, sót is a liszthez adtam és lágy, kissé ragadós tésztát gyúrtam belőle.



A bazsalikomot a mandulával, fokhagymával, sóval, olívaolajjal, parmezánsajttal robotgépben összeturmixoltam.


 Másfél óra alatt a tészta duplájára kelt, ekkor kilisztezett deszkán kb. 1 -1,5 cm vastagságúra nyújtottam és az egyik felét megkentem a bazsalikomos töltelékkel.


A tészta másik felét ráhajtottam, és megkentem a második, felvert tojással, majd gazdagon megszórtam a szezámmaggal. Ujjnyi vastag csíkokat vágtam a hajtott tésztatüneményből.


A sütőt 190 fokra előmelegítettem és egymástól kellő távolságra sütőpapírral kibélelt tepsire helyeztem a tengelyük mentén párszor megcsavart tésztarudakat.


Húsz-huszonöt perc alatt sültek rózsásra a szépségeim.


8/10/2014

Bólyi ordás lepény extrákkal

Ez egy lenyűgözően egyszerű sütemény. A száraz és nedves hozzávalókat egyáltalán nem keverjük össze, csak rétegezzük őket, majd a sütőben elegyednek olyan módon, hogy egyszerre istenien "szaftos" és egyben ellenállhatatlanul ropogós lesz a végeredmény. Az eredeti recept, a Bólyi túrós lepény értelem szerint túróval és sok-sok mazsolával készül, de én a piacról ezen a szép nyári reggelen friss ordával tértem haza. Az orda nélkülözi a túró enyhén fanyar ízét, és letisztult, már-már édes aromájával kiváló helyettesítője érettebb testvérkéjének. Itthon sajnos egyesek nem rajonganak a mazsoláért, ezért az ordaréteg alá hirtelen ötlettől vezérelve Oreo kekszmorzsákat rejtettem el, és a magam részére elkülönített sütiegységet szárított vörös áfonyával szórtam meg...

Hozzávalók:

50 dkg friss orda
25 dkg rétesliszt (BFF 55)
20 dkg porcukor
fél csomag sütőpor
1 citrom reszelt héja
1 csomag vaníliás cukor
12,5 dkg vaj, vagy margarin
4 db Oreo keksz
szárított áfonya vagy mazsola
2 dl tej
2 tojás

Egy 30*20 cm-es tepsit a vaj felével vastagon kikenünk. A sütőt 180 fokra előmelegítjük, a még langyosodó sütőbe fél percre beteszem a vajas tepsimet, hogy a vaj kissé felolvadjon és egyenletesen vonja be a tepsim alját. A réteslisztet elkeverem a porcukorral, sütőporral, vaníliás cukorral és a citrom héjával.



A keverék felét a vajas tepsi aljára szórom. Az Oreo kekszeket mozsárban durvára töröm, majd egyenletesen a lisztes alapra rendezem a morzsákat.


Következik az orda, amit a kekszes liszt tetejére morzsolok, és rádobálom a szárított áfonyákat.


A lisztes keverék maradékát ráhintem a túróra, és a visszamaradt vajat ráforgácsolom a második lisztes rétegre. A két tojást elkeverem a tejben és meglocsolom vele az összeállított süteményt.


35-40 percre a sütőbe tolom a tepsit, az utolsó percekre én a grillt is rákapcsolom, mivel a sütőm tartózkodik az ételek tetejének megpirításától, ehelyett előszeretettel szenesíti meg munkám gyümölcseinek az alját. 20 perc pihentetés után igazán friss, ropogós süteményt tehetünk a tányérunkra.


7/27/2014

Orzo rizottóval töltött cukkinicsónakok

Holnap nyaralunk!!! Ezért hétvégén megtámadtam a hűtőt, eltökélve, hogy két nap alatt a romlandó élelmiszereket okosan hasznosítani fogom. Zöldségekről és sajtokról van most szó, egy elesetten árválkodó cukkiniről és puhuló koktélparadicsomokról, egy haragos vörös kápia paprikáról és selymes állagú, házi készítésű natúr kecskesajtról... Mi sem logikusabb, hogy töltött cukkinik kezdtek el peckesen menetelni az agyamban, úgyhogy fogtam magam és kérlelhetetlenül lecsattogtam a piacra néhány életerős cukkiniért - csakhogy kiüríthessem végre a hűtőnket :)







Hozzávalók:

4 db cukkini
1 lila hagyma
2 evőkanál olívaolaj
1 kápia paprika
8-10 db koktél paradicsom
2-3 db aszalt paradicsom
10 dkg orzo tészta (rizsszem tészta)
1 dl fehérbor

tört bors
oregánó
parmezánsajt a szóráshoz
10 dkg friss kecskesajt
néhány friss bazsalikomlevél

Csapjunk is bele a közepébe, hiszen lassan csomagolni kell és meg kell tervezni, hogy miket együnk még... A cukkinikat félbevágtam, a belsejüket teáskanállal kivájtam és félretettem. Sóval, borssal meghintettem az üres cukkinicsónakokat és elrendezgettem egy sütőpapírral kibélelt tepsin őket.



A lila hagymát az olajon üvegesre pároltam, majd hozzá adtam a cukkinik kivájt darabos belsejét. Sóztam, borsoztam és kis lángon kevergetve pár percig összefőztem őket.


Ezalatt felkockáztam a kápia paprikát, a szárított paradicsomot és a készülő töltelékhez adtam. Egy nagy csipet szárított oregánót rámorzsoltam, majd újabb pár percig rotyogtattam az "anyagot". Amikor megpuhultak a zöldségek és a cukkini belseje szinte szétmállott, hozzáadtam a rizsszem tésztát és nyakon öntöttem 1 dl fehérborral és 1 dl vízzel. Az orzónak 5 perc főzési idő kell, úgyhogy rendszeresen kevergetve hagytam krémesen besűrűsödni a tésztarizottómat. Ekkor levettem a tűzről az orzót, és félbevágott koktélparadicsomokat kevertem bele.


A tölteléket a cukkinicsónakokba kanalaztam, és parmezánsajtot reszeltem a tetejére.


190 fokosra előmelegített sütőben 30 perc alatt puhára sütöttem a cukkinit. Szerintem a töltött cukkini langyosan a legfinomabb, bár biztos van aki forrón szereti. Az élvezetek fokozása érdekében friss kecskesajtot morzsoltam rá és üde bazsalikomlevél darabkákkal szórtam meg a cukkinihajómat.


7/16/2014

Sültpaprika krémleves fetasajttal

Új kedvencem a sült paprika. Balzsamos ízét salátába keverve, tortillába töltve, s most krémes leveskében is nagyon kedvemre valónak találtam. Úgy emlékszem, tavaly a zellerért voltam oda... de változnak az idők, ami persze nem azt jelenti, hogy a zeller lekerült a palettáról, inkább csak háttérbe szorította egy feltörekvő tehetség.





Hozzávalók:

5 db piros kaliforniai paprika
1 fej fokhagyma
1 nagy fej lila hagyma
2 evőkanál olívaolaj
1 teáskanál méz

tört bors
friss vagy szárított kakukkfű
20-25 dkg fetasajt
vöröshere csíra (elhagyható)

Először öt éve a balatonszemesi Kistücsökben találkoztam sültpaprika krémlevessel - igaz, én akkor kovászos uborka levessel sokkoltam magam, persze pozitív értelemben, ugyanis az "hihetetlenebbnek" tűnt. :) Aztán most nyár elején már kinéztem magamnak egy receptet és a meghatározó lökést a Nők lapja Konyha 2014 július-augusztusi száma adta meg a leves elkészítéséhez, na meg a Tesco, ahol féláron dobálták az ember után a gyönyörű kaliforniai paprikákat... Nos - rövid kitekintést követően - ezeket a szépséges paprikákat és a fej fokhagymát a sütőben 45 perc alatt 200 fokon megsütjük, időközben fordítunk a paprikákon. Amikor kész, a bőrük helyenként megfeketedett, de ez nem baj, sőt!



A még forró paprikákat jól záródó edénybe helyezzük, vagy szorosan lezárjuk 2 réteg alufóliával. Ennek az a célja, hogy a meleg gőzben tovább puhuló paprika húsa elváljon a bőrétől, így később könnyű lesz meghámozni! Mikorra kihűlt, szépen kieresztette a levét is - ezt felhasználjuk majd alaplének. A puha paprikák magházát eltávolítjuk és lehúzzuk a bőrét.


Az olívaolajon megpároljuk a felkockázott lila hagymát, majd rácsorgatjuk a mézet és kissé hagyjuk karamellizálódni. Azután hozzáadjuk a héjából kinyomkodott, krémesre sült fokhagymát, a paprikákat a levükkel együtt, belemorzsoljuk a kakukkfüvet és felöntjük fél liter vízzel. Amikor már felforrt a leves, negyed órán át főzzük mérsékelt lángon. Ezután 5 dkg fetasajtot morzsolunk rá, a többi sajtot félretesszük a tálaláshoz.


Az ennél a lépésnél küllemileg nem túl mutatós levest botmixerrel hamar összeturmixoljuk. ...és nem, nem haraptam bele a sajtba, csak ilyen bénán sikerült beledobnom a levesbe! Az összeturmixolás után a levesünk elkészült, de az ízek tapasztalatom szerint csak később állnak össze, amikorra már kihűlt. Teljesen hidegen sem rossz! :) Fogyasztása előtt friss fetasajtot morzsolunk a tetejére. Pikánsan csípős vöröshere csírával nekem nagyon bejött ...és igen, mostanában felfedeztem egy fantasztikus csírabeszerzési forrást, a Központi Vásárcsarnokban - nem tudom milyen napokon, a Szimpla kerti vasárnapi termelői piacon, illetve ősztől a Rákóczi téri Vásárcsarnokban szombatonként is lehet kimérve különböző csírákat kapni. Manapság teljesen odavagyok a csírákért is...


7/08/2014

Paradicsomos, húsos gnocchi

Míg Olaszországban a gnocchi előételként mosolyog a tányérunkon, addig nálunk általában főfogásként gyűjti be az elismerő dicséreteket. De igazából neki mindegy is, a gasztronómiai Hírességek Sétányán már régóta ott virít híres, bordázott tenyérlenyomata...








Hozzávalók:

gnocchi 4 főre

2 evőkanál olívaolaj
50 dkg darált sertéshús
3 db paradicsom
1,5 dl sűrített paradicsomszósz
1 vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 chilli paprika

frissen tört bors
szárított oregánó
20 dkg reszelt, jól olvadó sajt (jelen esetben trappista :))

Ez nem egy autentikus recept, itthoni hozzávalókból készült, a parmezán sajtot és társait csak hozzá képzeltük. :) Ennek ellenére nagyon finom lett, ezt tanúsíthatom. A gnocchi elkészítését a "Tészták" oldalon írtam le. A húsos, paradicsomos ragú összeállítása előtt már kifőztem a burgonyát és félretettem hűlni. Míg a ragú rotyogott, a gnocchi tésztáját összegyúrtam, feltettem a főzővizet és kiszaggattam, megsöndörgettem a nudlikat.



De ne rohanjunk előre, a húsos alaphoz a hagymát csíkokra, a fokhagymát karikákra vágtam és felaprítottam a chillit. Az olajon átsütöttem őket közepes lángon, majd hozzájuk adtam a húst, amit szépen megpirítottam, majd sóztam, friss borsot törtem rá.


Robotgéppel összeturmixoltam a három (felnegyedelt) paradicsomot a sűrített paradicsommal és hozzáadtam a húshoz. Öntöttem hozzá még kb. 1,5 dl vizet is és alaposan átkevergetve közepesen sűrű ragút főztem belőle.


Az elkészült gnocchit egy hőálló tálba egyenletesen elrendezgettem.


A húsos alapot megkóstoltam és elégedetten nyakon öntöttem vele a gnocchit, majd reszelt sajttal megszórtam a tetejét...


... és 180 fokosra előmelegített sütőben addig sütöttem, míg a sajt meg nem pirult.

6/28/2014

Zöldséges túrógombóc

Anyutól a puhán gőzölgő, friss, markánsan túróízű, omlós túrógombócot szoktam meg, édes tejföllel, harsány zsemlemorzsával. A titka az, hogy a túró 10 dekájához 1 evőkanál búzadarát adagol, és én nem szándékozom ezt a családi hagyományt elpocsékolni... csak most kissé diétásabb zöldséges gombócokat álmodtam meg, fokhagymás, sós tejföllel, fűszeres pirított dióval.






Hozzávalók:

50 dkg túró
5 evőkanál búzadara
2 evőkanál olívaolaj
40 dkg zöldség vegyesen
3 tojás
friss kapor

frissen tört bors

1 marék dió
cayenne bors
ízlés szerint édeskömény mag

3 dl tejföl
1 gerezd fokhagyma


A zöldségek közé zöldbabot, sárgarépát, kápia paprikát, újhagymát, zöldborsót és aszalt, olajban eltett paradicsomot választottam. A zöldségeket megmostam, majd a répát meghámoztam, a zöldbab végeit levágtam és 1-1,5 cm-es darabkákra aprítottam fel őket. Olívaolajon, kis lángon enyhén roppanósra pároltam a zöldségeket, kevés sóval ízesítettem a keveréket.



Miután elkészült, hagytam kihűlni a zöldségeket. Egy tálba kimértem a túrót, búzadarát és hozzáadtam a három felvert tojást, a felaprított kaprot, a zöldségeket, egy kiskanál sót és borsot törtem rá.


Elkevertem a hozzávalókat és egy jó húsz percre félretettem, hogy a daraszemcsék megszívják magukat.



Egy nagy edényben sós vizet forraltam fel. Amikor már lobogott a víz, a hőfokot mérsékeltem, nehogy összeverje a lágy gombócokat, és próbafőzést végeztem. Egy takaros gombócot óvatosan kanálról a vízbe engedtem és megfigyeltem, hogy megtartja-e a formáját. Ha túl lágy az elegy, adjunk még hozzá kevés búzadarát, és egy negyedórát várjunk inkább. A megfőtt gombócok a főzővíz tetejére úsznak, ekkor óvatosan már kiszedhetjük őket. Egy száraz serpenyőben illatosra pirítjuk a durvára tört, fűszerezett diót. A tejfölt zúzott fokhagymával és sóval ízesítjük. A frissen elkészült gombóckákat fokhagymás tejföllel és illatos, ropogós diódarabkákkal koronázzuk.


6/15/2014

Sonkás túrókrémmel töltött ataif joghurtos, kapros zöldsalátával

Nagyon vidáman telnek mostanában a napjaim, ez a nyár régóta várt kellemes fordulatot hozott az életembe, így a főzőcskézés pillanatnyilag kissé háttérbe szorult az utóbbi időben. De az igaz szerelem nem múlik el, csak idővel kisebb-nagyobb hullámvölgyek szakítják meg az egyébként egekbe törő magasságokat... Ez persze nem a "szerelem" minőségét kérdőjelezi meg. A kapcsolatok már csak így működnek, mindkét félnek - példánkban az amatőr háziasszonynak és az ételkölteménynek - megvan a saját egyénisége. Az ételköltemény olykor megmakacsolja magát és messze az elvárások alatt teljesít, ilyenkor az amatőr háziasszony duzzog és elégedetlen... Vagy az amatőr háziasszony slendriánul, összeüt egy ilyen-olyan "kajaféle" dolgot, és a "kajaféle" dolog - nagy meglepetésére - fantasztikus lakomává lényegül. De mindig eljön a nagy egymásra találás boldog pillanata is, amikor az előkészületeknek megfelelően alakulnak a dolgok, ilyenkor persze mindkét fél boldog és el sem tudják képzelni az életet egymás nélkül... és szerencsére nem is kell. :)

Hozzávalók:

1 adag - kb. 9 db arab palacsinta, vagy ataif

Töltelékhez:

10 dkg zsíros tehéntúró
10 dkg juhtúró
10 dkg reszelt füstölt sajt
10 dkg sonka
2 evőkanál tejföl
2 gerezd fokhagyma
1 szál újhagyma
késhegynyi őrölt szerecsendió
késhegynyi cayenne bors
frissen őrölt bors
só ízlés szerint

1 evőkanál olívaolaj a hőálló tál kikenéséhez
10 dkg reszelt füstölt sajt a szóráshoz

Salátához (2-3 főre!):

4-5 jégsalátalevél
2 marék rukkola
5 db koktélparadicsom
1 dl krémes natúr joghurt
1 teáskanál méz
1 csipet só
1 teáskanál friss, aprított kapor
löttyintésnyi olívaolaj
1 maréknyi mandulalap

A palacsintákat elkészítjük a "Tészták" oldalon részletezett ataif recept alapján. A sütőt 170 fokra előmelegítjük. A töltelék hozzávalóit az újhagyma kivételével összekeverjük egy villával.



A palacsinták felét megkenjük a töltelékkel, az újhagymát felkarikázzuk és palacsintánként a töltelék tetejére szórunk néhány karikát.



A lepényeket félbehajtjuk és szorosan egy kiolajozott hőálló edénybe sorakoztatjuk. A végén megszórjuk a megmaradt 10 dkg reszelt füstölt sajttal.



A sütőben szép barnára sütjük, ezalatt összedobjuk a salátát. Száraz serpenyőben megpirítjuk a mandulalapokat. A salátaleveleket megmossuk, leszárítjuk és laskákra vágjuk. A paradicsomokat negyedeljük. Egy kisebb befőttesüvegbe mérjük a joghurtot, mézet, sót, felaprított kaprot és jó alaposan összerázzuk. Nyakon öntjük a salátát a joghurtos, kapros öntettel, majd vékonyan az olívaolajjal is.


Az elkészült palacsinták mellé egy adag salátát szedünk és megszórjuk illatozó, roppanós mandulalapokkal.