Social Icons

twitterfacebookgoogle pluslinkedinrss feedemail
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sonka. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sonka. Összes bejegyzés megjelenítése

5/16/2016

Sonkás gombás quesadilla

Egyszerű, letisztult ízei miatt az utóbbi időben rendszeresen került az asztalunkra ez a mexikói ősökkel dicsekvő finomság. Sokszor igénylem az intenzív, fűszeres ízeket, de van, amikor a lágy, összeszokott aromák csavarják el a fejemet :) Ezekre a pillanatokra tartogatom ezt a házi tortillalapba és puha sajtba olvasztott csemegét.







Hozzávalók: 12 nagy darabhoz

2 adag házi tortilla tészta


50 dkg csiperke gomba
szárított kakukkfű
2 evőkanál olívaolaj
2 gerezd fokhagyma

bors
12 szelet sonka
12 szelet sajt - jelen esetben trappista
petrezselyem


A gombát, fokhagymát megpucoljuk, vékonyan felszeleteljük és az olívaolajon összefonnyasztjuk. Két jó nagy csipet szárított kakukkfüvet morzsolunk rá, sózzuk, borsozzuk és ha a gomba már megpuhult, félretesszük kihűlni.




A sonkaszeleteket, sajtszeleteket és a friss petrezselymet készenlétbe állítjuk.
Előkészítjük a tortilla tésztánkat a "Tészták" oldalon részletezett módon. 12 részre osztjuk, majd egyenként vékonyra nyújtjuk őket lisztezett felületen. Egy kinyújtott lapot közepes hőfokra melegített száraz serpenyőbe teszünk. Mialatt az egyik oldal átsül, a következő adag tésztát éppen ki tudjuk nyújtani. Hogy ezt a munkamenetet tudjuk folytatni, amennyiben szükséges, a serpenyő hőfokán módosítunk. A megfordított tortillalap felfelé néző oldala lehetőség szerint ne legyen megpirulva. Az egyik felére teszünk egy evőkanálnyi gombát, hogy majd szépen félbe tudjuk hajtani.


A gombára jön a sonka és a sajt, végül ízlés szerint durvára vagy finomra vágott, esetleg egyben hagyott friss petrezselyem ágacska.


Két lapos fakanál segítségével a szabad oldalt a töltelékre hajtjuk és enyhe nyomással összelapítjuk a quesadillánkat. Mindkét lapját szép piros pettyesre átsütjük.


Ha felvesszük a ritmust, elég gyorsan lehet haladni a sütéssel, nyújtással, töltéssel és forgatással. Ráadásul a kisült quesadillák egymásra halmozva igazán vonzó látványt nyújtanak!


6/15/2014

Sonkás túrókrémmel töltött ataif joghurtos, kapros zöldsalátával

Nagyon vidáman telnek mostanában a napjaim, ez a nyár régóta várt kellemes fordulatot hozott az életembe, így a főzőcskézés pillanatnyilag kissé háttérbe szorult az utóbbi időben. De az igaz szerelem nem múlik el, csak idővel kisebb-nagyobb hullámvölgyek szakítják meg az egyébként egekbe törő magasságokat... Ez persze nem a "szerelem" minőségét kérdőjelezi meg. A kapcsolatok már csak így működnek, mindkét félnek - példánkban az amatőr háziasszonynak és az ételkölteménynek - megvan a saját egyénisége. Az ételköltemény olykor megmakacsolja magát és messze az elvárások alatt teljesít, ilyenkor az amatőr háziasszony duzzog és elégedetlen... Vagy az amatőr háziasszony slendriánul, összeüt egy ilyen-olyan "kajaféle" dolgot, és a "kajaféle" dolog - nagy meglepetésére - fantasztikus lakomává lényegül. De mindig eljön a nagy egymásra találás boldog pillanata is, amikor az előkészületeknek megfelelően alakulnak a dolgok, ilyenkor persze mindkét fél boldog és el sem tudják képzelni az életet egymás nélkül... és szerencsére nem is kell. :)

Hozzávalók:

1 adag - kb. 9 db arab palacsinta, vagy ataif

Töltelékhez:

10 dkg zsíros tehéntúró
10 dkg juhtúró
10 dkg reszelt füstölt sajt
10 dkg sonka
2 evőkanál tejföl
2 gerezd fokhagyma
1 szál újhagyma
késhegynyi őrölt szerecsendió
késhegynyi cayenne bors
frissen őrölt bors
só ízlés szerint

1 evőkanál olívaolaj a hőálló tál kikenéséhez
10 dkg reszelt füstölt sajt a szóráshoz

Salátához (2-3 főre!):

4-5 jégsalátalevél
2 marék rukkola
5 db koktélparadicsom
1 dl krémes natúr joghurt
1 teáskanál méz
1 csipet só
1 teáskanál friss, aprított kapor
löttyintésnyi olívaolaj
1 maréknyi mandulalap

A palacsintákat elkészítjük a "Tészták" oldalon részletezett ataif recept alapján. A sütőt 170 fokra előmelegítjük. A töltelék hozzávalóit az újhagyma kivételével összekeverjük egy villával.



A palacsinták felét megkenjük a töltelékkel, az újhagymát felkarikázzuk és palacsintánként a töltelék tetejére szórunk néhány karikát.



A lepényeket félbehajtjuk és szorosan egy kiolajozott hőálló edénybe sorakoztatjuk. A végén megszórjuk a megmaradt 10 dkg reszelt füstölt sajttal.



A sütőben szép barnára sütjük, ezalatt összedobjuk a salátát. Száraz serpenyőben megpirítjuk a mandulalapokat. A salátaleveleket megmossuk, leszárítjuk és laskákra vágjuk. A paradicsomokat negyedeljük. Egy kisebb befőttesüvegbe mérjük a joghurtot, mézet, sót, felaprított kaprot és jó alaposan összerázzuk. Nyakon öntjük a salátát a joghurtos, kapros öntettel, majd vékonyan az olívaolajjal is.


Az elkészült palacsinták mellé egy adag salátát szedünk és megszórjuk illatozó, roppanós mandulalapokkal.


3/22/2014

Medvehagymás, sonkás kiflik

A tavasz első konyhai hírnöke számomra a medvehagyma. Ilyenkor úgy érzem, új időszámítás kezdődik... Az utóbbi években a medvehagyma igazi divattá nőtte ki magát. Aluljárókban is tukmálják az emberre a friss, harsányan zöld leveleket - legutóbb száz forintért hallottam monotonon kántálni az alkalmi zöldségeseket... Én inkább többet fizetek érte, de megbízható forrásból szerzem be medvehagymát, ugyanis nem hozzáértő személyek könnyen összetéveszthetik a medvehagymát a gyöngyvirág levelével, ami mérgező!


Hozzávalók:

50 dkg finomliszt (BL55)
25 dkg túró
1,5 dl langyos tej
1,5 dl olívaolaj
20 g élesztő
1 kiskanál cukor
2 kiskanál só
1 tojás
napraforgómag

Töltelékhez:

10 dkg szeletelt sonka
fél csokor medvehagyma
10 dkg krémsajt
frissen tört bors

A lisztet egy tálba kimérjük, a közepébe mélyedést készítünk és beleöntjük a langyos tejet. Beleszórjuk a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Belevonunk a tejbe egy kevés lisztet is, és meleg helyen felfuttatjuk az élesztőt. A túrót az olajjal összekeverjük, majd hozzáadjuk a sóval együtt a tál tartalmához.



Fakanállal összedolgozzuk, majd kézzel 8-10 percig dagasztjuk a tésztánkat.


Rugalmas, de rögös lesz a tésztánk, amit kb. 1,5 óra alatt meleg helyen duplájára kelesztünk. Ezután enyhén lisztezett deszkán finoman átgyúrjuk, és 0,5 cm vékony kör alakú lapot nyújtunk belőle. A lapot negyedeljük egy késsel, és a negyedeket még tovább nyújtjuk, majd 5-6 cikkre vágjuk őket is.


A cikkeket menet közben ismételten kívánt vékonyságúra nyújtjuk. A sonkát felkockázzuk, a medvehagymát megmossuk és felcsíkozzuk. Egy edényben összekeverjük a sonkát, medvehagymát a krémsajttal és kevés tört borssal.


A tésztacikkeket megkenjük a krémsajtos masszával.


Az elnyújtott háromszög alakú forma rövidebb oldalánál kezdve viszonylag szorosan feltekerjük a tésztát. Helyes duci rolnikat kapunk végeredményül. Ezeket egymástól biztos távolban elhelyezzük egy sütőpapírral kibélelt tepsin. A sütőt 190-200 fokra előmelegítjük, a nem egészen kifli alakú kiflijeinket pedig húsz percig pihentetjük. Ezalatt megkenjük felvert tojással és megszórjuk napraforgómaggal.


Az előmelegített sütőben 25-30 perc alatt szép pirosra sütjük.


Megtölthetjük kedvünkre más finomságokkal is, a tészta nagyon jól kezelhető és gyönyörű. :)


1/19/2013

Sonkával, juhtúróval göngyölt burgonyás kenyér

Születésnapomra Maggie Glezer könyvét, a Kenyérsütés mesterfokon-t kaptam, ami nem csak a jeles alkalom miatt okozott meglepetést, hanem azért is, mert olvasmányos formában vezet be a "kenyérvilág" tényleges rejtelmeibe. Innen kölcsönöztem az autolízishez szükséges pihentetés mozzanatát, amit részletesebben kifejtek itt. Jelen göngyölt kenyérrel kapcsolatban az is megjegyzendő, hogy régóta forgatok a fejemben egy címkét "szörnyek" névvel, ami a brutálisan elbűvölő, drabális, meghökkentő, szépséghibás mégis "szerelem első látásra" ételeket jellemezné. Nos, szegényke szerintem pont ilyenre sikerült. Igazi "monszterként" született meg a sütő poklában, de amint megláttuk, rögtön falni kezdtük :)

Hozzávalók:

40 dkg kenyérliszt (BL80)
20 dkg öregtészta
2,3 dl langyos víz
15 dkg főtt burgonya
2 kiskanál só
2 evőkanál burgonyapehely
1 közepes fej vöröshagyma
3 evőkanál olaj
6-8 szelet sonka
10 dkg juhtúró

A lisztet és vizet összegyúrtam és fél órára pihentettem. Hogy miért? A választ az autolízisként elhíresült módszer magyarázza, amit bőven kifejtettem itt...
A pihentetett tészta észrevehetően kellemesebb, rugalmasabb állagúvá vált, a pihentetésre szánt 15-20 percet követően hozzáadtam a tészta fennmaradó összetevőit: az öregtésztát, kézzel összetört főtt burgonyát, burgonyapelyhet, sót, élesztőt.



Ezt a szép kompániát összegyúrtam és tíz percig dagasztottam. Ha túl nedves és ragadós a tészta, kevés lisztet adjunk hozzá - én fél evőkanálnyit adtam csak hozzá a gyúrás közben. Így is kissé ragadós maradt, de azért már kezelhető. Ezután egy órára meleg helyre tettem, hogy a tészta megkeljen. Ezalatt a vöröshagymád durvára vágtam és egy kis lábosban az olajon, alacsony hőfokon megdinszteltem. A megkelt tésztából kivettem 20 dkg-ot a következő sütéshez öregtésztának, a maradékot kinyújtottam 1-1,5 cm vastagságúra meglisztezett gyúródeszkán. Megraktam a kihűlt olajos dinsztelt hagymával, sonkaszeletekkel és rámorzsoltam a juhtúrót.



Majd minden szélét behajtottam hogy a töltelék ne potyogjon ki, mint a bejglinél szokás, és felgöngyöltem. Nagy méretű sütőzacskóba pakoltam, megspricceltem egy kis vízzel és ismét kb. 15 percet pihentettem.


Rázártam a sütőzacskót, kis rést hagyva a felesleges gőz kiáramlásának, és 220 fokon kb. 30-35 perc alatt pirosló aranybarnára sült. Illatos, felrepedezett bőre és a helyenként szabaddá vált sonka foltok nem hagytak más választást, minthogy megszabadítsuk szenvedéseitől és még melegen, ráolvadt vajjal együtt bekebelezzük.


1/16/2013

Sonkás-gombás és kolbászos-fetasajtos calzone

Eredetileg "mini" calzonét terveztem, de jól elszámoltam magam, nyolc darab majdnem normál calzonét sikerült sütnöm. Előszeretettel kísérletezem pizzatészta receptekkel, a mai calzonéhoz Gennaro Contaldo receptjéből merítettem ihletet a Két falánk olasz c. szakácskönyvből.












Hozzávalók:

Pizzatészta:

500 g fehérliszt (BL55)
320 ml langyos víz
10 g élesztő
2 mokkáskanál só

1 tojás

A kenéshez:

4 evőkanál olivaolaj
1 gerezd fokhagyma
1 nagy csipet szárított oregánó

Sonkás-gombás töltelék:

3 közepes fej champion gomba
3 vastagabb szelet sonka
1 közepes, kemény paradicsom
10 dkg trappista sajt

Kolbászos-fetasajtos töltelék:

10 dkg kolbász
10 dkg fetasajt
1 közepes, kemény paradicsom
10 dkg trappista sajt

A tészta hozzávalóit összegyúrom, lágy, de az edény falától elváló tésztát kapunk. Ha túl ragacsos lenne, kevés lisztet adjunk hozzá. 10 percre félretesszük pihenni. Ezt követi a tészta kb. 10 perces dagasztása, majd meleg helyen történő 45 perces kelesztése.
Gyúródeszkára borítjuk a tésztát és nyolc egyenlő részre osztjuk. A tésztadarabokat megformázzuk, a széleit behajtogatjuk alá úgy, hogy feszes, egynemű, domború tésztalabdát kapjunk. Ezeket 10 percet még pihentetjük, ezalatt előkészítjük a töltelék hozzávalóit.
A gombát és paradicsomokat megtisztítjuk, lehetőleg hajszálvékonyra vágjuk. A sonkát felkockázzuk, a kolbászt felaprítjuk, ha találunk csimbókos részt, azt inkább vegyük ki belőle. A fetasajtot kis darabokban fogjuk felhasználni, a trappista sajtot (összességében 20 dkg-ot) lereszeljük.
Az olívaolajat a passzírozott fokhagymával, az oregánóval elkeverjük. Kinyújtjuk kb. 5 mm vastagságú kerek formára az első tésztalabdát. A széli 1 cm kivételével megkenjük a fokhagymás olajjal, majd megrakjuk az egyik felét a sonka, gomba, paradicsom szeletekkel, és teszünk rá reszelt sajtot.



A tészta szabad felét ráhajtjuk a töltelékre, a széleit az ujjunkkal csipkézve letapasztjuk.
A kolbászos töltelékhez a kolbászt, fetasajtot, paradicsomot és reszelt sajtot halmozzuk a kinyújtott tészta felére, majd a szabad tésztafelet ráhajtva lezárjuk a tölteléket.



A calzonékat lekenjük felvert tojással és 210 fokra melegített sütő középső rácsára toljuk. Egy tepsire négy darab calzone fért fel.



A sütőm kiegyenlítetlen hőelosztása miatt a 25. perc táján megfordítottam a tepsit, egyébként 30 perc alatt sültek készre a calzonék.

Íme a sonkás-gombás...


...és kolbászos-fetasajtos köpcös kisfickó: