Hozzávalók:
Kovászhoz:
25 dkg finomliszt (BL55)
2,5 dl langyos víz
10 g friss élesztő
Kenyérhez:
60 dkg finomliszt (BL55)
2,5 dl víz
20 g friss élesztő
1 evőkanál méz
2,5 teáskanál só
A kovász hozzávalóit előző este összekeverjük, frissen tartó fóliával lefedjük és 12-16 óráig állni hagyjuk.
Szépen megnő éjjel, majd összeesik, jellegzetes illatot árasztva. Két évvel ezelőtt neveltem itthon kovászt, ami elérte az egy éves kort, és akkor megszerettem a jól táplált kovász enyhén gyümölcsös illatát. Tudom, hogy van, akinek furcsán hangzik...
A kovászhoz adjuk a vizet, mézet, elegyítjük, majd jöhet a liszt, élesztő és só. Jól összegyúrjuk a tésztát és kb. 8 percig dagasztjuk.
Letakarva meleg helyen 45 percet pihentetjük, ezalatt csodálatos folyamatok mennek végbe a tésztában... Majd lisztezett nyújtódeszkára tesszük, téglalap alakúra kinyújtjuk és a szélei felől harmadolva behajtjuk és félbehajtjuk.
Letakarva újabb 45 perc kávészünet következik. A kipihent tésztát megfelezzük és a feleket egyenként újra téglalap alakúra nyújtjuk. Itt már csak a hosszabbik oldal felől harmadolva hajtogatjuk be a tésztát, majd a hajtást alulra fordítva a tenyerünkkel finoman addig sodorgatjuk, formázgatjuk a tésztát, amíg a szélek összetapadnak és kenyér formájú lesz. Én itt már nem használtam extra lisztet, mert a tészta a nyújtó deszkához nem tapadt le, a formázás így viszont jobban ment.
Ezt követően a tésztát 90 percig pihentettem - közben megebédeltünk, így a reggeliből vacsora lett. A pihentetés alatt szépen kinyújtózott és fellélegzett a tésztám. A sütőt 230 fokra előmelegítettem, az aljába hőálló tálba vizet helyeztem, hogy a kenyerek ne száradjanak ki. A tésztát átlósan 3 helyen bemetszettem és vékonyan liszttel meghintettem, majd 25-30 perc alatt készre sütöttem.
Felvágás előtt, mint minden kenyérfélénél, az ő esetében is kicsit várni kellett, hogy kihűljön.
részletek....