Social Icons

twitterfacebookgoogle pluslinkedinrss feedemail

3/25/2013

Tarte tatin

Joanne Harris lenyűgözően tud írni a családi francia konyháról. Az Ötnegyed narancs című regényét olvastam, a megható könyv számtalan ínycsiklandó leírást tartalmazott. Utólag kötöttem össze a már korábban kiadott szakácskönyvek, "A francia konyha" és "A francia piac" szerzőjét a regényírónő személyével. Nagy örömömre derült tehát ki, hogy már egy ideje ott lapultak azok szakácskönyvek a polcomon, amelyek írójának receptjeit sóvárogva olvasgattam esténként egy regényben. Ez a tarte tatin recept egy az egyben megtalálható "A francia konyhában", én csak egy kis fahéjjal bolondítottam meg...

Hozzávalók:

15 dkg finomliszt (BL55)
10 dkg vaj
2,5 dkg kristálycukor
2 tojássárgája

4-5 alma
4 dkg vaj
10 dkg kristálycukor
fahéj

A lisztet kimérjük egy tálba és hozzáadjuk a cukrot és a darabokra vágott vajat. Összemorzsoljuk a vajat a cukros liszttel, míg apró morzsássá nem válik a liszt egésze. Ekkor adjuk hozzá a tojássárgákat.




Alaposan összegyúrjuk a morzsás tésztás a tojásokkal és 30 percre a hűtőbe tesszük frissen tartó fóliába csomagolva. Az almát én két kisebb hőálló edényben készítettem el, így két kisebb süteményt kaptam, a leírás viszont egy 20-25 cm átmérőjű edényt említ. A hőálló edénybe mérem a 10 dkg cukrot és a 4 dkg vajat (én feleztem edényenként) és mérsékelt tűzön sziruposra olvasztom össze őket.



 Ezután a megtisztított, magházától megszabadított almacikkeket belerendezem a forró cukros vajba és 10-15 percig karamellizálom.


A sütőt 200 fokra előmelegítem, az almára csipet fahéjat szórok, és a tésztát lisztezett deszkán kinyújtom olyan nagyságúra, hogy kissé túlérjen az almával megrakott edényem méretein. A tésztát belesimítom az edénybe, a szélét elegyengetem.


A forró sütőben húsz percig sütöm, majd 160 fokra mérséklem a hőfokot és újabb húsz perc alatt készre sül a tarte tatin.


Meglazítom a széleket egy késsel, majd tányért teszek rá és megfordítom a feje tetejére. A letapadt almaszeleteket a eligazítom és kész is az illatozó csoda. :) Vanília fagylalttal talán még finomabb lehet.


Sertéshúsos taco

Szeretem a mexikói tortilla tekercsek, tacók,  fajitasok és quesadillák színpompás világát. Tervezem mélyebben beleásni magam ebbe a témába is, bár annyi más, számomra kedves területe van még a gasztronómiának...







Hozzávalók:

50 dkg darált sertéshús
2 chilli paprika
1 nagy fej vöröshagyma
3 evőkanál olívaolaj - Chipotle (füstölt chilli) ízű olaj
3 gerezd fokhagyma
1 kiskanál őrölt kömény
1 nagy csipet oregánó

1 lime leve
3 paradicsom
1 sürített paradicsom
5 evőkanál kukorica
5 kocka keserű étcsoki

30 dkg kukorica liszt
1 evőkanál kukorica dara
20 dkg finomliszt (BL 55)
1 kiskanál só
3 dl víz
rétesliszt a nyújtáshoz
reszelt füstölt sajt

A forró olajon fél perc alatt megpirítom a felaprított chillit, majd hozzáadom az apróra vágott vöröshagymát és áttört fokhagymát és összesütöm.



Amikor a hagyma megdinsztelődött, ráteszem a darált húst. Sózom, hozzáadom az őrölt köményt, oregánót és megpirítom a húst, gyakran átforgatva. Amikor már átsült, ráfacsarom a lime levét és ráborítom a három felaprított paradicsomot, a sűrített paradicsomot és a kukoricát. Elkeverem és hagyom, hogy az ízek összeérjenek mérsékelt lángon. Megkóstolom többször is, ha kell. Mielőtt leveszem a tűzről, beleolvasztom az öt kocka étcsokit, és jól elkeverem még egyszer.



 Mialatt a hús készülődik, egy tálba kimérem a kukorica lisztet és darát, a finomlisztet és a sót, illetve a vizet.


Kézzel összegyúrom és fél órára félreteszem pihenni. Ezután 12-16 részre osztom a tésztát és egyenként tenyérnyi szélességű, 2-3 mm vékony, kerekded lapokká nyújtom őket vastagon lisztezett deszkán. Hajlamos a tészta letapadni, ezért a lisztet (én réteslisztet használtam) rendszeresen kell utána pótolni.


A tésztalapokat forró serpenyőben oldalanként 30-30 másodperc alatt átsütjük. A megsült lapokat fedő alatt tároljuk, és azt is csak rövid ideig, mert hamar kiszáradhatnak. Érdemes menet közben már tölteni is őket!


A megsült tortilla lapokat a tenyerünkbe vesszük és a közepére húsos tölteléket kanalazunk, majd félbehajtjuk és egy tűzálló tálba tesszük úgy, hogy a nyitott része nézzen felfelé. A megtöltött tortilla lapokat szépen egymás mellé sorakoztatjuk.


A tetejére füstölt sajtot reszelek és 200 fokra előmelegített sütőben körülbelül tíz perc alatt átsütöm ezt a csodás rakományt.


Friss zöldekkel, újhagymával, salátával igen üde, mégis kiadós fogás válik belőle.


3/18/2013

Gombával töltött rántott sajttekercs

A Príma Konyha Magazin 2006. márciusi számában bravúros receptre leltem, amit egy olvasó készített az újság dolgozóinak Szegeden. A recept a kiadvány 18. oldalán szerepel. Szeretek ilyen gyöngyszemekre bukkanni, még ha olykor túl körülményesnek is tűnik egy-egy fortély. Volt egy-két pillanat, amikor nem hittem benne, hogy sikerülni fog a sajttekercsem, de a végeredmény kárpótolt a befektetett lelkesedésért :) A receptből az alapötletet használtam fel, a töltelék itthoni alapanyagokból, szabadon született meg.


Hozzávalók:

50 dkg trappista sajt
50 dkg csiperke
1 vargánya
5 vékony szelet bacon szalonna
2 gerezd fokhagyma
ízlés szerint chilli paprika (most éppen jalapeño)

frissen tört bors

Panírozáshoz:

pár evőkanál tej
liszt
3-4 tojás
zsemlemorzsa bőségesen

A sütéshez bő olaj

Lábosban vizet forralok, amikor felforrt, a tüzet elzárom alatta és beleteszem a sajtot. 30 perc alatt a sajt átmelegszik és megolvad. Ez idő alatt a gombát megtisztítom, fél-egy cm-es darabokra szeletelem. A csíkokra vágott bacont zsírjára sütöm és rádobom a gombákat, hozzáadom a sót, borsot, áttört fokhagymát és chilli paprikát. Összepirítom a gombás keveréket.



Amikor letelt a harminc perc, a megolvadt sajtot kiveszem a vízfürdőből - na itt akadtak áthidalható nehézségek, mert a sajt nem feltétlenül engedelmeskedett. Végeredményben, ha nem is elegáns megoldással, de a sajt nagy része a nyújtó deszkára került. Pár perc alatt kihűlve formázhatóvá vált. Sokat segíthet, ha belisztezzük a deszkát - nálam ez időben nem sikerült. A sajtot kinyújtjuk téglalaphoz közel álló formájúra.


Ráhalmozzuk és elsimítjuk a gombás tölteléket.


Majd a hosszabb szélénél kezdve szorosan és rendkívül óvatosan feltekerjük. Ha van még plusz két kéz, akkor azokat is igénybe vehetjük. A sajttekercsünket negyed órát pihentetjük, hogy szilárdabb formát vegyen fel. Ezután két ujjnyi vastagságú szeletekre vágjuk.


A szeleteket óvatosan kezelve duplán panírozzuk. Először tejbe mártjuk, majd lisztbe forgatjuk alaposan, hogy minden részét bevonja. Ezután jön a tojás, ez is alaposan történjen, és a zsemlemorzsa, ami fedje be minden egyes porcikáját a tekercsünknek. A sort a tojással folytatjuk, és ismét a zsemlemorzsával zárjuk. Egyenletesen vastag panírt kell készítenünk, majd a szeleteket sütőpapírral egymástól elválasztva, egy műanyag, fagyasztásra is alkalmas dobozban egy órára a mélyhűtőbe teszem. Forró olajban, oldalanként fél-fél perc alatt sütöm ki. A lényeg, hogy a panír arany színűre piruljon, de a sajt ne folyósodjon el teljesen. Fokhagymás házi majonézzel és friss salátával, rántott hagymakarikákkal tálaljuk.


Bajor zsemle

A közelünkben végre megnyitottak egy Lidl-t, így bővült a bevásárlásainkra alkalmas helyek listája. Leginkább este, munkából hazafelé menet ugrunk be termékmustrára. Addigra sajnos egy-egy akciós áru teljesen elfogy, a húsos pult sokszor kiürül, de mindig megakad valami ígéretesen a szemem. Farkaséhesen tértünk be a minap is, még maradt pár bajor zsemle, aminek rendkívül örültünk, ugyanis éppen elfogyott a házi készítésű kenyerünk. Az itthoni változatot Szamóca bajor perece alapján készítettem el, az eredeti recept megtalálható itt.

Hozzávalók:

25 dkg rétesliszt
25 dkg finomliszt (BL55)
2 teáskanál cukor
15 g élesztő
2 kiskanál só
3 evőkanál olaj
kb. 0,75 dl víz (vagy amennyi szükséges a tészta állagához)

víz az előfőzéshez
1 evőkanál szódabikarbóna
1 kiskanál só

Az élesztőt a langyos, cukros tejben felfuttatjuk, majd a lisztekhez adjuk a sóval, olajjal és vízzel együtt. Összegyúrjuk a hozzávalókat és tíz percig dagasztjuk a tésztát. Félretesszük egy órára, hogy a duplájára keljen.
 


A megkelt tésztát kissé átgyúrjuk, majd nyolc részre osztjuk. A részekből takaros zsemleformákat söndörgetünk. Nem baj, ha nem tökéletes. A forma kialakításában segíthet, ha lisztezetlen felületen alakítjuk ki a kerekded formát a tenyerünkkel.


Húsz perc pihentetés következik, ezalatt forraljunk fel egy lábosban 1-1,5 l vízet és adjuk hozzá a szódabikarbónát és a sót. A lobogó víz erősen fel fog pezsegni, ekkor kettesével tegyük a vízfürdőbe a zsemléket és mindkét oldalukat 30-30 másodpercig főzzük. Ez a lúgos vízben történő főzés létfontosságú a "bajor jelleg" szempontjából, ennek köszönhető a zsemle leendő különleges színe és ízének karaktere.


Az előfőzött zsemléket sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük, kereszt formát vágunk fél centi mélyen a tetejükre és ismét húsz percig pihentetjük őket.


200 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt szép pirosra sütjük a zsemléket.


3/13/2013

Pirított gombás crostini medvehagyma pestóval

A piacon "rámbeszélték" az utolsó gombákat, nem tudtam nemet mondani. A medvehagymám maradéka pedig kezdett megereszkedni az ideiglenesen vázának kinevezett pohárban. A kenyértartóm üresen ásítozott egész délelőtt. Lassan kezdett összeállni a kép...






Hozzávalók:

40 dkg csiperke gomba
1 db vargánya
1 chilli paprika (elhagyható)
2 gerezd fokhagyma
5 dkg vaj vagy margarin

frissen tört fekete bors

2 csokor medvehagyma
2 evőkanál napraforgómag
3-4 evőkanál olívaolaj
2 evőkanál reszelt parmezánsajt
1 chilli paprika (elhagyható)

rozsos kenyér szeletek
olívaolaj

A medvehagymát megmostam és megszárítottam, majd ollóval vékonyan felcsíkoztam. A napraforgómagot száraz serpenyőben pár perc alatt nagy lángon megpirítottam. A medvehagymát, napraforgómagot, a 3-4 evőkanálnyi olívaolajat és a reszelt parmezánt illetve a felaprított chillit a robotgépemmel összepépesítettem.



A gombát megtisztítottam, a csiperkét 1*1 cm-es kockákra vágtam, a vargányát vékonyan egészben szeleteltem fel. Egy wokban felhevítettem a vajat és beledobtam az apróra vágott chillit és az áttört gerezd fokhagymákat. Fél percig kevergetve megpirítottam őket, majd rádobtam a gombákat és sóztam, borsoztam a gombakeveréket.



A gomba levet engedett, ezt hagytam elgőzölögni. Tíz perc alatt a gombaszeletek készre pirultak, ezután kiszedtem őket és félretettem. A forró wokba vékonyan olívaolajat öntöttem, és kenyérszeleteket tettem rá, hogy átpiruljanak. A mogyorós rozsos kenyér frissen sült szeleteit készítettem el "crostininek".


Azon melegében kell a kenyerekre a még meleg gombát és a medvehagyma pestót rárétegezni. Megkenhetjük a kenyereket pestóval, és ezután is ráhalmozhatjuk a gombát, vagy fordítva. Friss mozzarella sajttal, édes paradicsommal enyhíthetjük a chilli hatását.


Mogyorós rozsos kenyér

Ma estére pirított gombás crostinit álmodtam meg medvehagyma pestóval. Már csak ritkán veszek kenyeret itthonra, ezért a terv frissen sült illatozó házi készítésű kenyérre épült, aminek receptjét külön bejegyzésbe írom, hogy könnyebben hozzáférhető legyen.






Hozzávalók:

30 dkg kenyérliszt (BL80)
10 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt
2,3 dl langyos víz
20 dkg öregtészta
10 g élesztő
2 kiskanál só
1 teáskanál méz
1 gerezd fokhagyma
két marék natúr földimogyoró

A kétféle lisztet a vízzel összegyúrom és tizenöt percet pihentetem. Ezalatt az idő alatt a tészta kezdeményben csodálatos változás megy végbe, amit erjedésnek, autolízisnek nevezünk. Ezalatt a mogyoró felét a felkarikázott gerezd fokhagymával mozsárban összetöröm és félreteszem.



A tizenöt perc letelte után az összes hozzávalót a tésztához adom.


 
A gyúrás kezdetben reménytelennek tűnhet, elég fárasztó, de az eltérő állagú összetevők hamar megtalálják a közös hangnemet és jól kezelhető kemény, rugalmas tésztát kapunk, amit még tíz percig dagasztunk. Langyos helyen egy óra alatt duplájára kelesztjük. Ezt követően kissé átgyúrjuk és kedvünkre formázzuk. A tetejét bevágjuk kb. 1 cm mélyen és nyitva hagyott sütőzacskóban vízzel megspricceljük.


 Újabb 30-45 percet kelesztjük. A megkelt tészta felszínére vékony réteg lisztet szitálunk.


Ezután a sütőzacskót lezárjuk úgy, hogy kis résen vagy lyukakon keresztül a gőz felesleg távozni tudjon. 230 fokra előmelegített sütőben 35-40 perc alatt készre sütjük.

3/11/2013

Narancsos sajttorta

Végre valami csoda született a sütőmben. Korábban kipróbáltam már sok variációt, de az áttörést az utolsó kísérletnél éltem át. Michel Roux, francia séf Tészta varázs című könyve a Tescoban ragadott el. Hasikerül kikerülni a velem vásárló Kedves szemeinek figyelő tüze alól, akár a Tescoban is el tudok kalandozni a receptkönyvekkel megrakott polcok irányába. Hát, itt leltem rá erre a csodás kiadványra. A narancsos sajttorta receptjét tehát Michel Rouxtól kölcsönöztem, a rendkívül finom tésztát kivéve azóta átment néhány változtatáson...



Hozzávalók:

30 dkg Pâte sablée (lásd a tésztáknál)
3 narancs
35 dkg natúr krémsajt (pl. Philadelphia)
35 dkg túró vagy ricotta
1 evőkanál tejföl
17,5 dkg kristálycukor
4 tojás

2-3 evőkanál citromkrém (lásd a kamrapolcon)

Korábban mindig a darált kekszes változatot készítettem, natúr ízekkel. Valahogy úgy éreztem, hogy a sajttorta ennél többet érdemel. Ekkor találkoztam ezzel a francia változattal.

Elkészítjük pâte sablée tésztáját, majd lehűtjük. Miután kivettük a hűtőből a megdermedt tésztát, lisztezett munkafelületre helyezzük.



2-3mm vékonyra nyújtjuk és 20 cm-es átmérőjű tortaformával kimérjük az alját. A visszamaradó tészta a forma oldalára fog kerülni. A torta leendő alját felcsavarjuk a nyújtófára és óvatosan a formába fektetjük. A lehetőségekhez képest egyenletesen kibéleljük a tortaformát. Ahogy felpuhul a tészta, könnyebb lesz kitölteni a réseket. Húsz percre a hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen.



170 fokra előmelegített sütőben harminc perc alatt vakra sütjük. Ez azt jelenti, hogy sütőpapírt vágunk a tortaforma aljára illetve az oldalára illeszkedően, és miután villával megszurkáltuk a tésztát, a papírra sütőbabot, vagy esetemben lencsét töltünk. A vakra sütéssel megakadályozzuk, hogy a tészta hólyagossá váljon. A sütési idő alatt összeállítjuk a sajtkrémet. Michel Roux nemes egyszerűséggel fele sajtkrémet, fele reszelt sajtot említ a leírásában. Én ricottára gondoltam, de nem kaptam, ezért hagyományos magyar túróval helyettesítettem a reszelt sajtot. A narancsok héját lereszeltem és levüket kifacsartam.


A sajtkrémet, túrót, tejfölt, cukrot összeforgatjuk. A tojásokat felverjük és hozzáadjuk a sajtkrémes masszához. Belekeverjük a narancslét a reszelt héjjal. Amint kész a vakra sütés, a sütőpapírt a sütőbabbal eltávolítjuk a formából és feltöltjük a narancsos sajtkrémmel.


A sütőt 140 fokra mérsékeljük és másfél óra alatt készre sütjük a tortát. 20 percet hagyjuk hűlni, majd eltávolítjuk a sütőformát (amennyiben ez a torta sérülése nélkül sikerül - pl. kapcsos tortaforma, vagy tortagyűrű esetében). A lágy sajtkrém a kihűléssel együtt fokozatosan keményedik meg.


 A tetejére két kanál citromkrémet kentem, de ez természetesen elhagyható. Kellemesen fanyarrá teszi ezt az elképesztően finom, lágyan narancsos sajtkrémet és az omlósan édes tésztát.


3/10/2013

Csirkemell paprikás tócsnival

Ismét egy "pörkölt" variáció, úgy érzem, nem lehet elég bőrt lehúzni róla... A sajtóban nemrég nagy port kavart fűszerpaprika botrány óta azonban zavarban vagyok az általam használt paprikával kapcsolatban. Vajon ettem-e már igazán jó fűszerpaprikával készült pörköltet? Vagy édesanyám és nagymamám pörköltjei is áldozatul estek a minősíthetetlen paprikának?




Hozzávalók:

60 dkg csirkemell filé
1 nagyobb fej vöröshagyma
1 evőkanál fűszerpaprika
1 paradicsom
1 teáskanál Erős Pista

2 evőkanál tejföl
3 evőkanál olaj

60 dkg burgonya
3-4 evőkanál liszt
2 tojás
3 gerezd fokhagyma
1 kiskanál só
bors
olaj

3 evőkanál tejföl
5 levél medvehagyma vagy pár szál metélőhagyma


reszelt sajt
3 vékony szelet bacon szalonna

A csirkemellet felkockázom, a hagymát apróra vágom és a 3 evőkanál forró olajon üvegesre dinsztelem. A tűzről levéve hozzáadom a fűszerpaprikát, átkeverem, hogy a forró edényaljjal érintkezve kissé megpörkölődjön a paprika, majd a húst is ráteszem, alaposan beleforgatva a paprikás hagymába. Átmelegítem a húst, a külseje elkezd fehéredni, ekkor hozzáadom a felkockázott paradicsomot és annyi vizet, hogy ellepje.



Sózom, és rákanalazom az Erős Pistát. Közepes lángon, fedő alatt rotyogtatom kb. 30 percig, időnként átforgatva. Ezalatt a megpucolt burgonyát finom reszelőn lereszeltettem :) majd a liszttel, tojással, áttört fokhagymával, sóval és borssal összekeverem.



Olajjal vékonyan bevonok egy serpenyőt, majd a közepesnél erősebb lángon felhevítem. Egy-egy evőkanálnyi adagokat mérek ki, ezeket a serpenyőbe teszem és a kanál hasával kör alakúra lapogatom.



Én egyszerre két tócsnit sütöttem, amikor az olaj teljesen felszívódott, mindig utána öntöttem egy keveset. A tejfölt megsóztam, és beleollóztam a medvehagyma leveleket.



A pörkölt testessé rotyogott, két evőkanál tejfölt adtam hozzá, majd pár perc után levettem a tűzről. A tócsnikról leitattam az olajat, és tányérra szedtem kettőt. A tetejükre ültettem egy-egy halmot a csirkepaprikásból és a medvehagymás tejfölből. Reszelt sajttal és pirított baconcsíkokkal, friss medvehagymával szórtam meg és azon melegében nekiláttam.