A minap piaci "hazafutásom" során kelepcébe csalt a kijáratnál lesben álló, hivalkodó laskagomba rakás és az árus háta mögül kikandikáló pucér dió. Végül is egyben hazaértem beszerző utamról, a savanyús pultot és a halast messze elkerültem aznap.
A gomba egy részét eltettem pörköltnek, a kisebb kalapokat cifra ételköltemény főszereplőivé válogattam be.
Hozzávalók:
Töltelék:
25 dkg kisebb kalapú laskagomba
kevés szárított vargánya az aromája miatt
1 gerezd fokhagyma
petrezselyem
1 tojás sárgája
2-3 evőkanál tej
10 dkg reszelt trappista sajt az állaga miatt
5 dkg reszelt pecorino vagy parmezán sajt a karakteréért
só, bors
1 evőkanál olaj
Tészta:
15 dkg finomliszt
15 dkg rétesliszt
3 tojás
1 dkg só
1 evőkanál olaj
Sütőtök püré
fél kiló sütőtök
1 evőkanál margarin
2 teáskanál tejföl
3 dl víz
só, bors, cayennebors
1 teáskanál házilag korábban elkészített tejkaramella a hűtőből (édesítőnek)
Pirított dió:
1 marék pucolt dió
1 ek oliva olaj
1 gerezd fokhagyma
A sütőtököt cikkekre vágva betoltam a sütőbe 190 fokon és addig hagytam odabentről illatozni, amíg a külseje megpirult, a húsa pedig puha nem lett. Közben a kétféle lisztből, a tojásokból, sóból és olajból tömör tésztát gyúrtam. Akkor jó a tészta, ha az állaga egynemű, a felszíne selymesen fénylik. Fél órát pihentetni kell, ezért következőnek a gombatölteléknek estem neki. A szárított vargányát nyakon öntöttem egy kis vízzel, majd apró kockákra vágtam a laskagombát. A fokhagyma gerezdet vékonyan felszeleteltem, majd az evőkanál olajon megfuttattam. Volt itthon még Olaszországból hozott vargányagombás olíva olaj, ezt használtam a töltelékhez. Amikor már gazdagon illatozott, rádobtam a gombákat, majd saját levüket alacsony lángon elrotyogtattam, hogy kicsit meg is piruljanak. Ezután kaptak még aprított petrezselymet, jelen esetben fagyasztott verzióban, ami mindig van itthon. A tojás sárgáját a kevés tejjel elkevertem, majd hozzáadtam a visszaforrósodott majdnem kész töltelékhez. Szinte azonnal le is vettem a tűzről és ráreszeltem a sajtokat.
A tésztát kinyújtottam és nagyobb kör alakú lapokat szaggattam ki belőle. Még így is túl vastagnak találtam, de hogy a csuklómat és a tenyeremet kíméljem, sokkal könnyebb volt a kis korongokat utólag kinyújtani, mint az egész tésztalapot. Az immár tetszetősen vékony lapocska közepére ültettem egy halom tölteléket, majd a széleket bekentem a töltelékből visszamaradt fehérjével, és batyuvá csippentettem össze.
Feltettem egy lábosba főzővizet, addig egész légiót állítottam össze a batyukból. Idő közben megsült a tök is,
aminek a belét rákanalaztam a sercegni kezdő margarinra. Össze rottyantottam, majd a tejföllel és vízzel lazítottam az állagán, fűszereztem, ízesítettem és botmixerrel pürésítettem a hozzávalókat. A tejkaramellát korábban egy sajttortához készítettem sűrített tejből, a maradékot pedig kis csavaros üvegbe tettem. Tudvalevő, hogy a különleges hozzávalók pár nap alatt a hűtőpolc hátsó soraiba vándorolnak, ahol aztán feledésbe merülnek, míg nem egy szép napon minden bájuktól megfosztva keverednek újra elő. A továbbiakban a sorsukat "a gusztus dolga" dönti el, mindenesetre bűntudatot kelteni azt tudnak!
A batyuk felsorakoztak, mint megannyi fodros úri hölgy, a főzővizet visszafogtam, hogy csak finoman gyöngyözzön. Ezzel minimálisra csökken a tészta sérülésének esélye. A hölgyekkel kesztyűs kézzel illik bánni!
Adagonként főztem ki a batyukat, ügyelve, hogy ne tapadjanak le. Egy idő után a potrohukkal fölfelé feljönnek a víz színére, ilyenkor még főzzük őket egy kicsit, hogy a batyu nyaka is átfőjön. Ezalatt kevés olajon az átnyomott fokhagymával összepirítottam a mozsárban durvára tört dióbelet.
Tálaláskor a gőzölgő batyukat megszórtam a dióval, adtam hozzá a püréből, egy kis újhagymával dobtam fel a tányér színvilágát, kapott egy pötty tejfölt is, aztán valahogy úgy álltak össze az ízek, mint egy séta az ősz színeiben álló erdőben... kicsit ebből is, egy cseppnyit abból is.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése